Projev solidarity Světové podnikové rady VW

Plně podporujeme vaše požadavky a přijedeme na vaši stávku,
sdělil Frank Patta.

VW EKBR WKBR

Odboráři z německých továren Volkswagen plně podporují požadavky Odborů KOVO v kolektivním vyjednávání a jsou připraveni zúčastnit se případné stávky ve ŠKODA AUTO. 15. února na návštěvě Odborů KOVO MB to řekl generální tajemník Světové Podnikové rady Volkswagen (WKBR) Frank Patta. Do Mladé Boleslavi přijel se svým kolegou Sebastianem Stichwehem. Oba pány přivítal předseda Podnikové rady Jaroslav Povšík na interním rozhovoru, kde společně rozebírali vzájemnou podporu v kolektivním vyjednávání, interní spolupráci i některé aktuální problémy včetně situace v indickém závodě v Pune. Následovala diskuze se zástupci členské základny a poté návštěva severní rampy v CKD centru a lakovny. 

Frank Patta podotkl, že němečtí zaměstnanci jsou s těmi českými „na jedné lodi“ a vzájemně se podporují. „Je velice dobře, že se tady pracuje chytře a skvěle. Proto také podporujeme Odbory KOVO, aby ve ŠKODA AUTO žádaly o co nejvíce peněz. Zaměstnanci musí pocítit ocenění své dobré práce také ve svých peněženkách,“ uvedl Patta.

Zároveň podpořil Odbory KOVO v jejich snaze zastavit plošné zavedení atypických systémů směn, tedy například 18směnného systému. Nemáme se prý bát ani vyhrožování, že přijdeme o práci. Připomněl, že podobně, ztrátou modelů, Volkswagen vyhrožuje v podstatě na všech lokalitách. „Vyhrožují Mexikem a dalšími lokalitami. Díky modulům MQB je to samozřejmě jednodušší, ale nikdo to neudělá, je to lež. Nemusíte se bát, kvůli nějakým procentům navíc na mzdách se určitě nic přesouvat nebude. I v Německu nám vyhrožují, že nám seberou Passat. Vždyť jsou to nesmysly,“ uvedl Patta.

Stejně tak odmítl, aby české zaměstnance v kmenovém stavu ve velkém nahrazovali zaměstnanci z Ukrajiny, kterým firma nabídne nejnižší tarifní třídu, a kteří budou ochotní pracovat v 18směnném systému. Takový kontingent musí být odsouhlasen v rámci Charty pracovních vztahů s odbory!, uvedl F. Patta.

Kolektivní vyjednávání probíhá také v německých závodech koncernu Volkswagen. „I náš management se nám stejně jako ve ŠKODA AUTO snaží vysvětlit, že nám nemůže přidat tolik, kolik žádáme. Poslouchá se to velmi těžko v roce, kdy máme prodejní a výrobní rekordy. To vše i přes kauzu dieselgate,“ uvedl Patta. „Všichni manažeři, ať je to pan Maier, Müller či Witter budou chtít své vysoké bonusy. Ale zaměstnanci je chtějí také,“ kritizuje Patta.

Je podle něho správné říci si o vyšší růst mezd s pomocí stávky tak, jako tomu bylo před dvěma týdny v Německu. „My se samozřejmě vždy snažíme dosáhnout výsledku vyjednáváním u stolu, ale když to jinak nejde, musíme si o mzdy říci hlasitě. A kdy jindy si o ně říci, než v tomto roce, kdy se nám i vám tolik daří,“ řekl Patta. A dodal, že až v případě, že by skutečně někdy přišla krize, je možné se bavit o tom, že by se zaměstnanci něčeho vzdali. Vyhrožování tím, že někdy může přijít krize, nebo jaké náklady a investice nás čekají v budoucnu, zcela odmítá.

„Řekl bych, že si nemusíte dělat těžkou hlavu s tím, že nějak škodíte tomuto podniku. Naopak. Když jsem tady byl poprvé, tak se tady ještě vyráběla Felicie. Dnes vidíme, jak se Mladá Boleslav i firma ŠKODA změnily. A to jsou také vaše zásluhy. Je to práce, kterou jste tady vy jako odboráři udělali společně s managementem. Přetransformovali jste Škodovku velmi úspěšně do kapitalistického světa,“ řekl Patta a dodává: „Když vám někdo řekne, že poškozujete firmu, tak je to blábol, je to lež.“ Dále uvedl, že i podle vývoje zisku a nerovnoměrného růstu mezd je tady potřeba něco dohnat.

Frank Patta řekl, že doufá, že se s firmou ŠKODA podaří uzavřít dobrou dohodu i bez stávky. Pomůže k tomu i sama skutečnost, že VW i firma ŠKODA jsou pod tlakem přísných emisních limitů, které začnou platit pro nově vyrobená auta. Firma teď proto potřebuje vyrábět co nejvíce i na sklad, aby bylo možné po zavedení přísnějších norem dodávat na trh ještě auta vyrobená před tím. Stávka by proto pro firmu ŠKODA byla nyní velmi bolestná, je to poslední, co by potřebovala.  „Ve vyjednávání vás ovšem plně podporujeme a v případě stávky vás přijedeme podpořit,“ dodal Patta.

Předseda Povšík uvedl, že firma ŠKODA používá argument, že poškodíme mzdovou hladinu v ČR a dalším jejím argumentem je, že bude v budoucnu nutné platit vysoké pokuty za nesplnění emisí v některých zemích. Není proto možné tolik přidávat do mezd. Je podle něho zřejmé, že jen mírnějšími akcemi se v kolektivním vyjednávání dál neposuneme.

„Vyrábíte skvělá auta a já jsem z toho nadšený. Dnes jsem jel Superbem a musím říci, že je lepší než Passat. Je to skutečně tak. Lidé je kupují, protože to jsou dobrá auta, ne protože jsou levná. A není možné je vyrábět za dumpingové platy. Jestli může být manažer úspěšný jen, když drží nízké mzdy, pak se ptáme, co to tady vlastně odvádí za práci,“ uvedl Frank Patta.

„I kdyby se zisk snížil o procento navýšení mezd, tak se vůbec nic neděje, tak prostě akcionáři nebo vlastnické rodiny dostanou o trochu méně. I tak mají hodně,“ dodal generální tajemník Světové rady Volkswagen.

Skandály nekončí, o Volkswagen se bojíme jako nikdy předtím 

Frank Patta zmínil i situaci s aférami, které stále vyplouvají na povrch kolem mateřského koncernu Volkswagen. Podotkl, že osazenstvo už toho má plné zuby. Skandály se podle něho objevují jeden za druhým salámovou metodou od dieselgate až po pokusy na opicích. „Nelze podceňovat, že se zvrhává celková nálada, že už propadáme depresi, jako v roce 2004-2005. Zaměstnanci mají svěšenou hlavu, jsou si nejistí,“ uvedl Patta.

Koncern Volkswagen vyhodil na řešení těchto zbytečných problémů 24 miliard eur oknem a pak nechce přidat peníze zaměstnancům, ale jen představenstvu. Právě zaměstnanci jsou přitom ti, kdo táhnou celý koncern ze dna svoji nekonečnou prací a pílí a za nic z toho vůbec nemohou.

Navíc stále slýchají o nových modelech, o nových výzvách, jiných způsobech práce a o nějakém novém světě, přičemž ten starý už není potřeba. Jenže je otázkou, zda management dokáže vůbec řídit ten nový svět digitalizace. „Vždyť tady pracujeme na 40 let starých systémech, nejsme schopní ani nainstalovat aplikace na mobil pro naše vedoucí,“ říká Patta.

Uvedl, že na poslední noční směně se dělal průzkum mezi zaměstnanci, z něhož vyplynula především špatná nálada vůči koncernovému představenstvu. Lidé prý nechtějí managementu upírat fakt, že se snaží, ale je otázkou, zda postupuje skutečně dobře. „Jde o to, zda se mají hádat s Podnikovou radou, nebo spíše konat,“ uvedl Patta. Dodal, že ve Volkswagenu přežil za posledních 35 let mnoho krizí, ale to co se děje nyní je skutečně silnou hrozbou. „Ještě jsem se o Volkswagen nikdy nebál tolik jako nyní. Máme především slabé představenstvo, plýtvají síly na vedlejších bojištích, místo aby se spolu s námi zabývali skutečnými problémy,“ uvedl Patta.


Comments are disabled.